Nawigacja
Strona G³ówna
Historia
Wydarzenia
Linki
Forum
Artyku³y
Galeria
Kraksy :)
Nasi modelarze
Kontakt
Szukaj
Pogoda
Ostatnio widziani
robloz08:24:51
Piotr K10:52:40
lopez 1620:12:22
SlavikS 4 days
krzysiek11 5 days
India 6 days
juras 2 weeks
pawel 5 weeks
AQUARIUS 5 weeks
Grabos 5 weeks
Ostatnie artyku³y
Modelarskie ABC
Budowa Piper J-3 Cub
Ci±g statyczny
Dobór ¶mig³a
Charakterystyka aero...
Modelarnia
ESA P³ock
ACES P³ock
Aeroklub P³ock
OL-PEN Model
aviatv.pl
RCradom.pl
SKM Bobrowniki
SKM RC Turlej
KMS Kielce

p³occy modelarze na spotkaniu op³atkowym z prezydentem Andrzejem Nowakowskim
11 grudnia 2012 roku odby³o siê spotkanie op³atkowe p³ockich sportowców z Prezydentem Miasta Andrzejem Nowakowskim.
Oko³o 300 zawodników, w tym kadra trenerska i dzia³acze sportowi odbierali nagrody za wybitne osi±gniêcia sportowe w roku 2012.
Prezydent dziêkowa³ za tegoroczne sukcesy, za to, ¿e dzielnie i z duchem fair-play reprezentowali P³ock w kraju i za granic± ¿ycz±c, by przysz³y rok równie¿ obfitowa³ w wysokie miejsca i medale.

W¶ród nagrodzonym 193 zawodników i 73 szkoleniowców znale¼li siê p³occy modelarze: Wojciech Krzywiñski, Marek D±browski, Piotr Su³kowski i Mateusz Kormañski - WIELKIE BRAWA !
Po rozdaniu nagród i listów gratulacyjnych Prezydent P³ocka wraz z kapelanem p³ockich sportowców ks. Krzysztof Jaroszewski z³o¿yli ¶wi±teczne ¿yczenia i zaprosili do wspólnego dzielenie siê op³atkiem.





parê fotek na http://airshowplock.pl


RC DAIRY PARK - zaprasza

Pomiar prêdko¶ci
Od dzi¶ sta³ym punktem pomiaru prêdko¶ci bêdzie równie¿ p³ockie lotnisko. Z tym, ¿e tu, bêdzie mierzona nie prêdko¶æ jazdy a prêdko¶æ lotu i w przeciwieñstwie do pomiarów drogowców, czym szybciej tym lepiej :)

Odby³y siê ju¿ pierwsze testy. Niestety okupione lekkimi stratami. Od dzi¶ do pokonania mamy 85 km/h bo tak± prêdko¶æ uzyska³ w testowych lotach Pawe³.


fot. Arek Flejszer



P³ockie rakiety w Warszawie






19 pa¼dziernika 2012 roku Instytut Lotnictwa w Warszawie by³ organizatorem tradycyjnej imprezy pt. "4 Noc w Instytucie Lotnictwa". W ten wyj±tkowy wieczór otwarto bramy dla wszystkich zainteresowanych lotnictwem, nowoczesnymi technologami i histori±. By³a to doskona³a okazja zwiedzania niedostêpnych na co dzieñ terenów i pomieszczeñ Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Instytucji, która od 86-u lat swojej dzia³alno¶ci zas³u¿y³a siê bardzo w rozwoju lotnictwa i astronautyki.
W¶ród licznej rzeszy wystawców, znalaz³ siê p³ocki akcent. Na zaproszenie organizatorów ewentu uczestniczy³a w nim kolekcja makiet rakiet Wojciecha Krzywiñskiego i jego modelarskich wychowanków. Jest to prawdopodobnie jedyna w kraju, tak liczna kolekcja historyczna - zw³aszcza tych zapomnianych typów rakiet. S± w niej wszystkie egzemplarze prototypowych rakiet do¶wiadczalnych z lat sze¶ædziesi±tych konstrukcji zespo³u prof. dr Jacka Walczewskiego z Krakowa. W tym rakiety RM-1 i 1A, RM-2 A,B,C,D i P, RM-3W i Rasko oraz rakiety pocztowe RP-1, RP-2 i RP-3.
Oddzielny etap polskiej astronautyki stanowi± modele rakiet meteorologicznych zaprojektowanych i produkowanych przez Instytut Lotnictwa, a wiêc rakiet Meteor-1 - wszystkie odmiany, Meteor-3 oraz najbardziej dojrza³e konstrukcje Meteor-2H i 2K. Ciekawy zbiór stanowi³y pierwowzory radzieckie: rakiety geofizyczne powsta³e z zagospodarowania rakiet wojskowych R-2A, R-5A i B, "Wertikal-1", rakiety no¶ne pierwszych satelitów typu Sputnik, rakiety Kosmos B-1 i C-1.

Okres lotów za³ogowych przypomnia³a rakieta no¶na R-7 statku Wostok-1 oraz kapsu³a z pierwszego lotu orbitalnego Jurija Gagarina. Nie zabrak³o okaza³ej rakiety no¶nej Saturn V z pionierskiej wyprawy ksiê¿ycowej Apollo-11 oraz modelu wahad³owca Discovery. Statek kosmiczny Sojuz-30 symbolicznie przypomina³ lot pierwszego polskiego kosmonauty gen. Miros³awa Hermaszewskiego.

Oddzieln± czê¶æ ekspozycji stanowi³y makiety rakiet zawodniczych modelarzy AZM w P³ocku. Eksponowano modele rakiet do konkurencji wysoko¶ciowych S-5 w tym dwustopniowe modele Nike-Cajun, Nike-Apache, Taurus-Tomahawk i Dragon III.
Modele makiet do konkurencji S-7 reprezentowa³y rakiety no¶ne rodziny Ariane od inauguracyjnego egzemplarza Ariane 1 L01, egzemplarza z lotu L6 do Ariane 40 V-35 oraz Ariane 42 L egz. V-100. Zainteresowanie wzbudza³ du¿y model aktualnie startuj±cej ze szwedzkiego poligonu rakiety sonda¿owej Maxus.
Dla bardziej zainteresowanych tajnikami modelarstwa rakietowego przygotowano pe³n± gamê stosowanych silników rakietowych do napêdu modeli rakiet oraz przyk³adow± elektronikê wykorzystywan± w modelarstwie kosmicznym w tym miniaturowe altimetry do elektronicznego pomiaru wysoko¶ci modeli i zapisu innych parametrów lotu, programatory i sterowniki do obs³ugi z³o¿onych, wieloczynno¶ciowych makiet rakiet S-7.

P³ock± ekspozycjê zlokalizowano w pomieszczeniu sali widowiskowo-konferencyjnej tu¿ przy g³ównej bramie wej¶ciowej. Bezpo¶rednie s±siedztwo to wystawa fotografii lotniczej portalu "Lotnicza Polska", stoisko dzia³u wydawnictw Instytutu Lotnictwa oraz przyci±gaj±ce widzów stoisko WSK ¦widnik. Nic wiêc dziwnego, i¿ przez ten niewielki fragment instytutu przep³ywa³ pe³en i nieustanny nawa³ zwiedzaj±cych. Odnosi³o siê wra¿enie i¿ warszawska spo³eczno¶æ rzadko ma do czynienia z rakietami czy zawodami modeli kosmicznych. A wybór tematyki astronautycznej okazywa³ siê bardzo trafiony. Potwierdza³y to liczne rozmowy i dyskusje na ro¿nych poziomach wtajemniczenia. Faktycznie na terenie stolicy nie funkcjonuje specjalizuj±ca siê w wyczynowym modelarstwie kosmicznym modelarnia aeroklubu. Nie potrafi³em podaæ zainteresowanym takiego adresu. Ekspozycja rakiet najczê¶ciej by³a uto¿samiana z samym Instytutem Lotnictwa. Tym bardziej szkoda, i¿ w sposób bardziej spektakularny nie byli¶my przygotowani na promocjê p³ockich osobliwo¶ci i samego Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Jednym mankamentem "4 Nocy w Instytucie Lotnictwa" by³ brak czasu na poznanie przez nas arcyciekawych eksponatów rozstawionych na ca³ym obszernym terenie instytutu. W minimalnym stopniu prezentuj± to pobie¿nie wykonane fotografie przez Marcina Sikorskiego.

publikacja - Wojciech Krzywiñski






kilka zdjêæ wiêcej na http://airshowplock.pl


No i ¿arty siê skoñczy³y :)
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Aktualnie online
Go¶ci online: 12

U¿ytkowników online: 0

£±cznie u¿ytkowników: 200
Najnowszy u¿ytkownik: marcinp
Shoutbox
Musisz zalogowaæ siê, aby móc dodaæ wiadomo¶æ.

11.11.2024 15:36
Tu usterzenie jest z listewek 8x8 do tego folia transparentna wiêc wolê gotowe listewki. Smile koszyk w modelemax ju¿ zape³niony. Dzisiaj zamawiam Smile

11.11.2024 13:35
Ja w³a¶nie w modelmax kupujê. Taniej ci wyjdzie chyba kupiæ deskê 8mm i poci±æ listewki.

11.11.2024 11:45
Kurcze muszê z 20 listewek 8x8 , z 20 szt desek 4mm itp. my¶la³em nad modelemax bo maj± w pakietach wiêkszych.

11.11.2024 11:35
Z bals± jest problem i to nie tylko z cen± ( jest mniej wiêcej wszêdzie zbli¿ona) ale i z jako¶ci±. Zamawia³em ostatnio jako standard ale to bardziej ¶rednio twarda i krucha.

11.11.2024 10:45
Panowie w jakim sklepie balsa wychodzi najtaniej. ? Muszê zamówiæ sporo materia³u Smile

25.09.2024 08:17
Dziêki za info. Nigdzie nie mogê znale¼æ archiwum z zawarto¶ci± tych wydawnictw. Mam temat szkutniczy na modelarni do zrobienia Wink

24.09.2024 17:02
Marcin, Pan Maci±g ma wszystkie numery. Skontaktuj siê z nim.

22.09.2024 11:07
Gdyby kto¶ by³ chêtny to bêdê z Robertem po 17 na lotnisku.

21.09.2024 15:12
Pytanie ma kto¶ mo¿e Przegl±d Mod. 10/2007 i 2/2007. Tam s± opisy ¿aglówek. Mo¿e kto¶ wrzuciæ skan lub zdjêcia?

19.09.2024 10:34
W³a¶nie wszyscy odsy³aj± do ciebie S³awku Smile

statystyka