Zobacz temat
RC P³ock :: Dla Pocz±tkuj±cych :: Na dobry pocz±tek
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
Jaka aparatura na pocz±tek
jarekrum
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04.06.2015 11:54
Awatar

modelarz


Postów: 219
Data rejestracji: 31.05.15

Witam. Mam w planach zakup samolotu RC. W zwi±zku z tym zastanawiam siê, jakie radio na pocz±tek. Czy jest sens zaczynaæ od jakiego¶ s³abszego modelu? Czy nie jest tak, ¿e za miesi±c, czy dwa ¿a³uje siê, ¿e brakuje w nim kolejnych funkcjonalno¶ci? Ile kana³ów powinno mieæ radio, ¿eby za rok, czy dwa lata wci±¿ cieszy³o? Czy telemetria i programowanie zakresu pracy serw z radia s± du¿ymi zaletami? Zastanawiam siê te¿, jaki samolot wybraæ, ale to chyba ju¿ nie ten dzia³.
Jarek
------------
BIXLER v.3
 
SlavikS
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 04.06.2015 13:11
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Witaj Jarku,
Bardzo dobrze, ¿e pytasz. Temat wa³kowany z 1000 razy na ró¿nych forach modelarskich i tak naprawdê nie ma dobrej odpowiedzi. Wiêkszo¶æ z nas pewnie bêdzie mia³a inne zdanie na ten temat choæ co do zasady pewnie siê ze sob± zgodzimy Smile Napiszê co ja my¶lê na ten temat i jakie s± moje do¶wiadczenia w poruszanym przez Ciebie temacie. Planowane zakupy ograniczone s± jedynie zasobno¶ci± portfela. Asortyment sprzêtu jest tak du¿y, ¿e jest w czym wybieraæ. Kluczowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieæ to czy przygoda z modelami RC jest przygod± na d³u¿ej ni¿ jeden model? Jak z³apiesz bakcyla, pewnie tak, jak siê zniechêcisz pocz±tkami, pewnie nie. Ka¿dy z nas, który ju¿ jaki¶ czas zajmuje siê modelarstwem RC ma nie wiêcej ni¿ jeden model i z regu³y jeden nadajnik, który je wszystkie obs³uguje. Z tego punktu widzenia warto zastanowiæ siê nad kupnem aparatury 2,4 GHz z pamiêci± ustawieñ dla kilku modeli. Do obs³ugi wiêkszo¶ci modeli (nawet makiet) wystarcza 6 kana³ów. Taka aparatura ma ju¿ na pewno programowanie wszystkich potrzebnych zakresów, rewersów, mikserów itp. Ja osobi¶cie u¿ywam modelu SPEKTRUM DX6i (mam dwa takie nadajniki) ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ stosowania w modelach tanich chiñskich odbiorników, co przy du¿ym hangarze jest kwesti± do¶æ istotn± bo ilo¶æ odbiorników mno¿ymy przez ilo¶æ modeli, wiêc mo¿e siê okazaæ, ¿e koszt odbiorników wielokrotnie przewy¿sza koszt nadajnika. Ca³a rodzina SPEKTRUM ma tê zaletê, wiêc nie trzeba ograniczaæ siê do modelu DX6 - je¿eli Ciê staæ na modele wy¿sze DX7 czy DX8. DX8 ma ju¿ telemetriê - bardzo przydatna rzecz je¿eli chodzi o kontrolowanie napiêcia pakietu napêdowego, która pozwala unikn±æ awaryjnych l±dowañ po odciêciu zasilania przez regulator. Telemetria jest przydatna, ale nie niezbêdna - mo¿na siê bez niej bez problemu obej¶æ. Do latania motoszybowcem, od którego radzi³bym Ci zacz±æ, jest zbêdna. Potem cz³owiek nabiera do¶wiadczenia i te¿ bez niej siê obejdzie. Ja osobi¶cie, rozwa¿aj±c plusy i minus w postaci ceny, nie zdecydowa³em siê ostatecznie na wy³o¿enie pieniêdzy na system z telemetri±. Kupuj±c nadajnik warto dokupiæ sobie do niego kabel z interfejsem do symulatora i na pocz±tku potrenowaæ pilotowanie modelu RC wirtualnie. Przy wyborze zwróæ uwagê na MODE nadajnika. Wiêkszo¶æ z nas lata na MODE 2 (dr±¿ek gazu po lewej stronie).

Od jakiego modelu zacz±æ? - moja rada: motoszybowiec w stylu Easy Star Multipleksa http://www.modele...ducer=3060

lub Bety 1400 Pelikana http://www.sklep....-zestaw-rc
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
robloz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 04.06.2015 14:49
Awatar

Moderator


Postów: 2366
Data rejestracji: 19.05.08

OK
ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ stosowania w modelach tanich chiñskich odbiorników, co przy du¿ym hangarze jest kwesti± do¶æ istotn± bo ilo¶æ odbiorników mno¿ymy przez ilo¶æ modeli, wiêc mo¿e siê okazaæ, ¿e koszt odbiorników wielokrotnie przewy¿sza koszt nadajnika.


W pe³ni siê zgadzam, ja np. mia³em Futabê, radyjko idealne, gdyby nie fakt, ¿e odbiornik do niej kosztowa³ ko³o 240z³. (nadajnik ko³o 500)Dobrze , ¿e pózniej pojawi³y siê chiñskie po150.
Edytowane przez robloz dnia 04.06.2015 14:50
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
jarekrum
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 25.02.2016 22:19
Awatar

modelarz


Postów: 219
Data rejestracji: 31.05.15

Na wolnym kanale - gear obs³ugujê kontroler APM 2.6. Przypisa³em do kana³u prze³±cznik 3 pozycyjny, realizuje on 3 funkcje: manual, stabilise, rtl. Przyda³aby mi siê jeszcze jedna pozycja. Czy macie pomys³, jak przypisaæ kolejny prze³±cznik do tego samego kana³u?
Edytowane przez jarekrum dnia 26.02.2016 07:38
Jarek
------------
BIXLER v.3
 
lukaniooo
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 26.02.2016 08:35
Awatar

modelarz


Postów: 8
Data rejestracji: 12.03.13

Czy macie pomys³, jak przypisaæ kolejny prze³±cznik do tego samego kana³u?

Mikserami Wink
Edytowane przez lukaniooo dnia 26.02.2016 08:35
£ukasz
--------------------
DX6i
Cessna TW-747-1
Cessna 480
Blade nano cpx
 
jarekrum
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 26.02.2016 17:20
Awatar

modelarz


Postów: 219
Data rejestracji: 31.05.15

Tak te¿ planowa³em, ale nie widzê mo¿liwo¶ci mixu prze³±cznika z prze³±cznikiem. Mogê miksowaæ z kolei prz³±cznik z gear. Zrobi³em wiêc 2 mixy: Prze³±cznik G z gear i prze³±cznik B z gear, ale tak nie dzia³a. Mam czarn± Spektrum dx6 telemetria.
Edytowane przez jarekrum dnia 26.02.2016 17:25
Jarek
------------
BIXLER v.3
 
jarekrum
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 26.02.2016 17:43
Awatar

modelarz


Postów: 219
Data rejestracji: 31.05.15

Zaczyna siê odzywaæ drugi prze³±cznik po u¿yciu expo curveSmile
Jarek
------------
BIXLER v.3
 
lukaniooo
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 26.02.2016 18:10
Awatar

modelarz


Postów: 8
Data rejestracji: 12.03.13

Ustawiajac jeden mikser musisz to uzyskaæ.

U mnie przy takim ustawieniu mam 5 pozycji dla 2 prze³±czników 3 i 2 pozycyjnych.
images78.fotosik.pl/367/955af00aea4efa86m.jpg

£ukasz
--------------------
DX6i
Cessna TW-747-1
Cessna 480
Blade nano cpx
 
jarekrum
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 26.02.2016 19:41
Awatar

modelarz


Postów: 219
Data rejestracji: 31.05.15

Super, dziêki.
Jarek
------------
BIXLER v.3
 
xjm
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 27.02.2016 19:36
modelarz


Postów: 130
Data rejestracji: 10.01.16

SlavikS napisa³ kompetentnie. Aparatura Spektrum DX jest bardzo popularna w¶ród modelarzy. Ale po co przep³acaæ...
Proponujê by¶ zwróci³ uwagê na now± (stosunkowo) aparaturê FlySky FS-i6.
Tu masz prezentacjê: https://www.youtu...ctyKBrXVXA
To proporcjonalna, komputerowa aparatura 6-kana³owa z telemetri± (napiêcie odbiornika i wielko¶æ sygna³u odbieranego). Telemetriê mo¿na rozbudowaæ o transmisjê danych innych parametrów.
Pracuje w pa¶mie 2,4GHz, przeszukuje 142 kana³y. Pracuje w trybie modulacji GFSK w najnowszym systemie RF - AFHDS 2A, ma podwójne anteny! (nadajnik i odbiornik). Wszystko po to, by zwiêkszyæ poprawno¶æ transmisji (i zasiêg). Pozwala to zmniejszyæ moc nadajnika, któremu wystarcz± 4 paluchy AA.
Nadajnik mo¿e pracowaæ w starszym systemie AFHS. Mo¿na go bindowaæ z dowolnym odbiornikiem GFSK (nawet z odbiornikami zabawek typu klasyka V911 i dziesi±tków innych).
Posiada wszystko to, co tygryski lubi± najbardziej - funkcje nadajnika s± w pe³ni konfigurowalne i ustawialne.
Do tego posiada pamiêæ 20 modeli lataj±cych ró¿nych typów.
Co do zasiêgu to obejrzyj to: https://www.youtu...old-I-YB3U (1,8 km i dzia³a !).
Przy tym wszystkim pozytywnie zdumiewaj±ca jest nikczemna cena tej aparatury...
Mam ci j±, dlatego piszê Smile
====================
Jeszcze dodam, ¿e nadajnik posiada gniazdo (DIN) umo¿liwiaj±ce:
1. Update firmware
2. Pracê w trybie nauczyciel-uczeñ
3. Sterowanie komputerowymi symulatorami lotów.
Do tych funkcji potrzebne s± trzy typy kabli:
Ad.1. DATA CABLE (np. http://www.banggo...82289.html )
Ad.2. Kabel trener-uczeñ (np. http://abc-rc.pl/...ner-flysky )
Ad.3. Kabel symulatora lotów (np. http://abc-rc.pl/...tor-FlySky )
Edytowane przez xjm dnia 28.02.2016 13:08
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kyosho Nexus 30 - pocz±tek zabawy Technika w helikopterach RC 13 21.10.2015 21:34
Jaki model na pocz±tek Na dobry pocz±tek 66 28.08.2015 17:20
[S] Aparatura Sanwa VG6000 Sprzedam 1 02.11.2014 20:54
Tani helikopter zabawka - na pocz±tek Na dobry pocz±tek 10 08.09.2014 14:48
Czy na dobry pocz±tek warto bawiæ siê w sk³adanie Spitfire od DAg? Na dobry pocz±tek 7 18.08.2014 18:21
statystyka