Seria filmików przedstawiając podstawowe etapy budowy modelu z EPP (I NIE TYLKO Z epp) oraz triki i techniki.
Filmiki są w języku angielskim - ale nawet nie znając języka widać o co chodzi
1. Jak wyciąć szablony części modelu:
YouTube Video
2. Jak wyciąć części z EPP (mozna tez użyć szablonu do bezpośredniego wycięcia części skalpelem lub przy pomocy gorącego drutu - ale wtedy trzeba zabezpieczyć szablon, żeby nie poruszył się na piance EPP):
YouTube Video
3. Jak zrobić ścięcia 45 stopni pod zawiasy i jak zrobić zawiasy:
Pierwsze próby mam juz nawet za sobą. Opracowałem na maszynę pliki Hawkera Hurricana w wersji ESA i oto co udało mi się wyciąć ze skrawków od Arthx'a - miniaturka docelowego modelu.
Ten maluch nawet lata! A propos czym kleicie EPP, bo mi powiem szczerze cyjano słabo to klei - co prawda nie mam przyspieszacza. Lepiej się sprawdza UHU POR. Czekam tylko na piankę od Thomasa i do roboty! Mam jeszcze w przygotowaniu Ławoczkina Ła-7 i P-47 Thunderbolta.
Edytowane przez stawoj dnia 11.12.2009 10:46
Ja używam tylko CA średniego. Rzadki jest za za rzadki, gęsty jest za gęsty. Faktycznie bez przyspieszacza to nie robota, ale z nim robota idzie wyśmienicieNie biorę grawitacji na poważnie.
Ja też używam średniego+przyśpieszacz. Rzadkiego używam tylko do klejenia wzmocnień z węgla i dzwigni popychaczy.
Makiety -PT 19
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
Generalnie, do klejenia sie przydaja: kleje poliuretanowe - dzieki wytwarzaniu sie piany przy wysychaniu wypelniaja pory EPP, sa na rynku rozniez kleje PU dajace elastyczna spoine, np BELI-ZELL Klej UHU por - to juz wiadomo - klasyka - spoina jest elastyczna Klej CA - zwlacza sredni badz gesty + akcelerator - niestety daja krucha spoine i przy parcy EPP moze to siie odruwac Kleje epoxydowe - dobre do przyklejania wzmocnien weglowych - ale spoina jest rowniez sztywna. Hot-glue - tez przydatny klej do EPP - spoina jest elastyczna, ale trzeba malo go dawac, zeby nie zwiekszac masy modelu.
Edytowane przez arthx dnia 12.12.2009 20:25
Pozdrawiam, Artur
BELI-ZELL - a gdzie to kupić? Poliuretan ma rzeczywiście ta zaletę, że puchnie i wypełnia pory - ja go używam do naprawy obitych elementów w swoich modelach z pianek i do naprawy np. wyrwanych mocowań skrzydeł itp. Jet lekka i twarda spoina, czasem jednak lubi wypłynąć nie tam gdzie trzeba i wypaczyć kleiony element - trzeba uważać. A gdzie kupujecie przyspieszacze do CA? Ja słyszałem, ze można też stosować... sodę oczyszczoną.
Przyspieszacz do CA mozna kupic w prawie kazdym sklepie modelarskim, na HobbyCity tez jest.
Beli-Zell kupilem ty : https://shop.stra.../BELI-ZELL
Beli-Zell - jest to kleij poliuretanowu, ale z jakimis dodakami, ktore powoduja, ze klej sie duzo szybciej utwardza, a spoina jest elastyczna. Sa trzy wersje , dwie przezroczysto-lekko miodowe, o czasach utwardzania 10 i 20 minut. Trzeci rodzaj ma kolor bialy i czas utwardzania 20 minut.
Edytowane przez arthx dnia 12.12.2009 20:51
Pozdrawiam, Artur